Anglicky Rusky
Česky

logo

Blog

RUSKÁ STÁTNÍ KNIHOVNA

knihovna

Během omezení volného pohybu přijatých kvůli epidemii COVID-19, oddělení exkurzí Ruské Státní knihovny ve spolupráci se mnou připravilo pro čtenáře a návštěvníky alternativu osobní návštěvě – virtuální prohlídku celého komplexu Ruské Státní knihovny. Kromě hlavní budovy můžete virtuálně navštívit i Dům Paškova a Centrum Východní literatury.


Číst dálePO VRCHOLECH SICÍLIE

sicílie

Při plánování dovolené na Sicílii jsem měl původně jako hlavní bod program výstup na symbol tohoto ostrova sopku Etnu. Ale poté, co jsem zi zjistil, jaké jsou na Etně v současné době reálie jsem se bez velké lítosti rozhodl toto místo vynechat. Ukázalo se totiž, že Etna se stala další obětí tzv. overturismu, jinými slovy zaplavily ji davy turistů.


Číst dáleVODOPÁD(Y) KUHFLUCHT

kuhflucht

Vodopád Kuhflucht se svou výškou 270 metrů řadí mezi nejvyšší vodopády Německa, i když je třeba dodat, že se jedná o celkovou výšku kaskádovité soustavy tří menších vodopádů, nalézajících se na horním toku říčky Kuhfluchtgraben. Kromě toho, že tento vodopád je považován za jeden z nejhezčích v bavorsku mě Kuhflucht zaujal také svojí snadnou dostupností - od nejbližšího parkoviště se dá dojít pěšky lehkým terénem k prvnímu vodopádu za méně než 30 minut.


Číst dáleROSTOUCÍ SKÁLA V USTERLINGU

usterling

Pozoruhodný přírodní úkaz - rostoucí skála - je k vidění u východobavorské vsi Usterling. Spíše než skálou by se útvar dal nazvat stěnou, protože vypadá jako… stěna. Její vrchol je jen o něco málo tenčí než základna a celá stěna má podlouhlý, zakřivený tvar. Vrcholem skály v mechu vede úzké koryto, kterým protéká voda z pramenů ve svahu nad touto přírodní památkou. Už z názvu je patrné, že skála se neustále zvětšuje, ročně o 2-3 cm.


Číst dáleGIGAPIXELOVÉ VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY

gigapixel

Ve většině virtuálních prohlídek vysoké rozlišení panorámat klíčovou roli nehraje. Ve standartních prohlídkách je zcela dostačující rozlišení panoramatických fotografíí kolem 100 megapixelů (cca 15000x7500 pixelů); často se panorámata zhotovovují i v mhohem menší velikosti. Avšak bývají i situace, kdy je potřeba interiéry nafotit maximálně podrobně, aby bylo možné obraz co nejvíce přiblížit bez degradace jeho kvality.


Číst dáleVIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY NA MAPÁCH GOOGLE

streetview

Populární funkci panoramatických pohledů Google Street Viev (GSV), která je dostupná v kartografických službách Google Mapy a Google Earth a také jako mobilní aplikace není třeba zdlouhavě představovat. Služba Street View byla poprvé uvedena v několika městech USA v roce 2007 a posléze se začala rychle rozširovat i do jiných zemí. V České Republice byly první lokality pokryty snímky Street View v roce 2009.


Číst dáleТVЕRSКÁ REGIONÁLNÍ UMĚLECKÁ GALERIE

Tverská galerie - virtuální prohlídka

Тверская областная картинная галерея располагается в Тверском императорском дворце и является одним из старейших музеев России. Начало коллекциям галереи было положено в 1866 году. В настоящее время это художественный музей широкого профиля.


Číst dáleMETEORA - SYMBIÓZA PŘÍRODY A HISTORIE

Kláštery Meteora virtuální prohlídka

Kláštery Meteora se nalézají v centrální části Řecka, v oblasti zvané Thessálie. Kvůli svému mimořádnému kulturnímu a přírodnímu významu byly v roce 1988 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Předpokládá se, že obrovské sloupovité skalní útvary tyčící se nad horizontem vznikly před 65 miliony lety v důsledku zemětřesení, a potom byl vzhled pískovcových monolitů po dlouhá tisíciletí erozí tvarován až do současné podoby.


Číst dáleNÁMĚSTÍ DAM - TŘI V JEDNOM

Náměstí Dam panoráma 360

Z cestování po zemích Beneluxu jsem plánoval přivézt daleko víc panorámat, z každého města alespoň po jednom. Ale plán cesty byl nakonec takový (1200 km a 10 měst za týden), že na moje záliby už nezbýval čas ani síly...


Číst dáleSARDINIE - HORY, MOŘE A HVĚZDY

Sardínie 360

O Sardinii díky jejímu nádhernému pobřeží převládá mezi turisty povědomí jako o plážové destinaci, ovšem příroda vnitrozemí ostrova je neméně atraktivní. Jestli stejně jako já máte rádi horské tůry a ocitnete se na Sardinii, doporučuji navštívit Národní park Záliv Orosei a Gennargentu a pohoří Supramonte.


Číst dáleVIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY AUTOMOBILŮ

Virtuální prohlídky automobilů

Jedním z nejsložitějších úkolů, před kterým může být tvůrce virtuálních prohlídek postaven je vytvoření co nejrealističtější 360° panoramatické fotografie interíéru automobilu. Virtuální prohlídka špičkové reklamní (katalogové) kvality musí předvést interiér vozu v dokonalé a reprezentativní podobě, s lehce čitelnými detaily a texturou materiálů, v barevném podání, které odpovídá skutečnosti.


Číst dáleŠPANĚLSKÁ VESNIČKA TAVERTET A OKOLÍ

Tavertet 360

Na území pohoří Guilleries v katalánském vnitrozemí se ve výšce kolem 900 m n.m. nachází malá vesnička Tavertet. Svým rozpoložením na okraji vysokých strmých skal, daleko od pobřežních letovisek je doslova izolována od okolního světa...


Číst dáleRÁNO NAD POBŘEŽÍM DALMÁCIE

Dalmácie

Asi 40 km jižně od Splitu, mezi obcemi Pisak a Jakiruša se nachází malá zátoka Vrulja (Uvala Vrulja). Motoristům, kteří často jezdí podél pobřeží chorvatské Dalmácie je toto místo dobře známo.


Číst dáleKONEC PODPORY FORMÁTU FLASH VE VIRTUÁLNÍCH PROHLÍDKÁCH

R.I.P. Flash panorámata

Od 1. srpna 2015 přestávám virtuální prohlídky produkovat ve formátu Adobe Flash, od nyní bude podporován pouze formát HTML5. Éra Flashe jakožto přehrávače virtuálních prohlídek nadobro skončila.


Číst dáleHOTEL NA KOLECH

Grand Express

GRAND EXPRESS je soukromý vlak spojující dvě největší ruská města - Moskvu a Petrohrad. Luxusní vlaková souprava, která denně vyjíždí v obou směrech přesahuje běžné představy o železniční přepravě; díky modernímu technickému vybavení, vysoké úrovni komfortu a výborné kvalitě poskytovaných služeb se Grand Express může bez nadsázky nazývat hotelem na kolech.


Číst dáleCHRÁM SVATÉ TROJICE V PODOLSKU

Katedrála Podolsk

Chrám Svaté Trojice v Podolsku (Rusko) byl postaven v letech 1819-1832 na počest vitězství ve Vlastenecké válce z roku 1812. V letech 2006-2007 byla provedena rozsáhlá renovace vnitřních i vnějších prostor: byly zrestaurovány a znovu pozlaceny všechny ikonostasy, ikony i jejich rámy, střecha chrámu byla zcela vyměněna.


Číst dále