Anglicky Rusky
Česky

logo

METEORA - SYMBIÓZA PŘÍRODY A HISTORIE


Kláštery Meteora se nalézají v centrální části Řecka, v oblasti zvané Thessálie. Kvůli svému mimořádnému kulturnímu a přírodnímu významu byly v roce 1988 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Předpokládá se, že obrovské sloupovité skalní útvary tyčící se nad horizontem vznikly před 65 miliony lety v důsledku zemětřesení, a potom byl vzhled pískovcových monolitů po dlouhá tisíciletí erozí tvarován až do současné podoby. Tato nedotknutá přírodní formace se od 11. století stala obydlím mnichů a poustevníků. Na vrcholech strmých skal byl postupně vybudován celý komplex klášterů, z nichž každý se dá považovat za mistrovské dílo stavitelství a architektury. Z původních 24 klášterů komplexu, který zažíval svůj rozkvět v 16.-17. století, zůstalo do současnosti funkčních pouze šest.

Kromě poutníků-věřících a obdivovatelů kulturních památek si zde samozřejmě přijdou na své i milovníci pěší turistiky a alpinismu. Areál klášterů Meteora je totiž protkán více než šesti sty turistickými stezkami, které spojují přes sto vrcholů.


Návštěvu Meteor bych doporučoval naplánovat alespoň na dva dny, zvláště pokud se chystáte pořídit záběry v ranním/večerním světle. Mně to z jistých důvodů nevyšlo a přijel jsem v tu nejnevhodnější dobu na fotografování (vysoká sezóna, v poledne) a k tomu jen na pár hodin, takže virtuální prohlídka i fotografie nedopadly úplně podle mých představ.Meteora virtuální prohlídka 360Další články na blogu: