Anglicky Rusky
Česky

logo

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY NA MAPÁCH GOOGLE

Populární funkci panoramatických pohledů Google Street Viev (GSV), která je dostupná v kartografických službách Google Mapy a Google Earth a také jako mobilní aplikace není třeba zdlouhavě představovat. Služba Street View byla poprvé uvedena v několika městech USA v roce 2007 a posléze se začala rychle rozširovat i do jiných zemí. V České Republice byly první lokality pokryty snímky Street View v roce 2009. Naprostá většina obsahu je nasnímána samotnou společností Google, která má pro tyto účely celou flotilu různých dopravních prostředků, vybavených specialním snímkovacím zařízením. Asi nejznámějším, a také nejproduktivnějším prostředkem je osobní automobil s kamerou umístěnou na střeše, dále různé tříkolky pro pokrytí pěších zón a náměstí. Málo přístupné outdoorové lokality jsou nafoceny pomocí tzv. trekkeru – zařízení v podobě batohu, neseného na zádech (nejen) člověka.


trekker backpack


Od roku 2012 mají možnost publikovat panoramatické snímky na mapách i přispěvatelé z řad široké veřejnosti. Na rozdíl od nativních panorámat od Google, které jsou na mapě zobrazeny jako modré linie, panorámata od ostatních přispěvatelů jsou označeny jako modré kroužky (za jistých podmínek mohou být take spojeny liniemi).


street view značení na mapě



Google Business Photo – virtuální prohlídky interiérů na mapách


V roce 2011 společnost Google oznámila spuštění pilotní fáze projektu Business Photo (dřive známého také pod názvy Indoor Street View a See Inside), určeného k publikaci virtuálních prohlídek interiérů různých komerčních podniků. Služba za několik let své existence prošla řadou změn jak na straně pořizování a nahrávání obsahu, tak i na straně jeho zobrazení. Služba zažila také rebranding a to hned dvakrát – v roce 2014 ji Google přejmenoval na Business View a ještě o rok později na Street View. Avšak podstata fungování služby zůstala nadále stejná: o focení a publikaci prohlídek, a také o cenách za tyto služby a na způsobu platby se majitelé podniků s fotografy/agenturami domlouvají sami, bez účasti Google. Dodavatelé služeb (fotografové nebo agentury) jsou přitom nezavislými subjekty, t.j. nejedná se o zaměstnance Google. Fotografové a agentury dřive museli k práci v partnerském programu s Google získat certifikaci, avšak dnes už může virtuální prohlídky komerčních zařízení publikovat v podstatě kdokoliv.


V komunitě tvůrců virtuálních prohlídek vyvolal nástup Google Business Photo rozporuplné reakce. Někteří byli rozhořčeni, obávaje se přílivu diletantů, což podle jejich názoru způsobí úpadek kvality a cen na trhu virtuálních prohlídek en bloc. Druzí naopak vycítili zrození nového úzkého segmentu trhu a začali se v něm úspěšně prosazovat. Jiní (mezi nimi i já) se z řady důvodů rozhodli programu aktivně neúčastnit. Mne konkrétně odradil online editor od Google, ve kterém se musely virtuální prohlídky montovat a nahrávat na servery Google. Bez alternativ. Editor byl neuvěřitelně pomalý a často se „sekal“, takže práce s ním často byla doslova utrpením. Jednu přednost však editor měl – při splnění určitých technických parametrů při focení uměl sám ze snímků poslepovat panorámata, takže k práci v Google Business Photo obzvláštních profesionálních dovedností nebylo třeba a tvorbou prohlídek se mohli zabývat i lidé s povrchními znalostmi fotografování.



Google Trusted Photographer – záruka kvality?


Google Trusted Photographer (v ČR Dobrý fotograf Street View) je fotograf nebo agentura, který prošel prověrkou a získal certifikát, potvrzující splnění určitých standardů kvality nutných k publikaci komerčních virtuálních prohlídek na mapách. Tyto standardy spočívaly převážně v dodržování určitých technických kritérií, např. vzdálenosti mezi body rozhledu, trasy pohybu, rozostřování obličejů/SPZ automobilů a podobně. Požadavky k fotografické kvalitě panorámat byly však minimální a nehledě na to, že všechny prohlídky byly prověřovány moderátory z Google, často byly opublikovány i vyložené zmetky.


V roce 2016 program Street View doznal zatím posledních podstatných změn. Od té doby je možné virtuální prohlídky publikovat i pomocí softwaru třetích stran, prohlídky už nejsou děleny na venkovní a interiérové a také se podstatně slevilo z požadavků na certifikaci - nyní k jejímu získání stačí na mapách opublikovat alespoň 50 panoramatických fotografií. Kontrola před publikací se více neprovádí a proces certifikace tedy ztratil jakýkoliv smysl.


Nehledě na to, mnozí držitelé certifikátu ve svých reklamních materiálech stále svoje postavení Dobrého fotografa prezentují málem jako diplom prestižní fotoškoly. Avšak certifikát je dnes v podstatě čistá formalita, která navíc klientům nic negarantuje. Navíc, kvalitní Street View prohlídku může získat i od necertifikovaného fotografa nebo agentury.


Odznak certifikačního programu Street View


Street View vs klasická virtuální prohlídka


Virtuální prohlídky na platformě Street View jsou vhodné zejména k prezentaci malých podniků, které nemají vlastní webové stránky a klasickou virtuální prohlídku by tudíž neměly kde opublikovat. Hosting virtuální prohlídky na serverech Google je zdarma a bez časového omezení. GSV prohlídku lze samozřejmě bez problémů umístit i na webové stránky.


Slabou stránkou Street View jsou omezené možnosti funkčnosti prohlídky. Standardní interface umožňuje pouze přechod k sousedním bodům rozhledu pomocí navigačních šipek, u vícepatrových prohlídek pak ještě přepínání poschodí. Existují i nástroje, s jejichž pomocí lze uživatelské rozhraní prohlídky do jisté míry doplnit určitými ovládacími prvky, například přidáním menu a odkazů. Avšak pokud má virtuální prohlídka plnit funkci plnohodnotného prezentačního produktu s designem a funkcemi ušitými na míru, Street View prohlídka určitě nebude vhodnou volbou. Optimálním řešením je použít klasickou virtuální prohlídku jako hlavní pro webové stránky a k ní zhotovit ještě i odlehčenou Street View verzi, která pomůže zvýšit návštěvnost díky uživatelům map.



Virtuální prohlídka Google Street View





Klasická virtuální prohlídka


Decomaster



Další články na blogu: