Anglicky Rusky
Česky

logo

ŠPANĚLSKÁ VESNIČKA TAVERTET A OKOLÍ

Tavertet

Na území pohoří Guilleries v katalánském vnitrozemí se ve výšce kolem 900 m n.m. nachází malá vesnička Tavertet. Svým rozpoložením na okraji vysokých strmých skal, daleko od pobřežních letovisek je doslova izolována od okolního světa. Harmonii vesnice s přírodou umocňuje i architektonický styl Tavertetu; všechna stavení (včetně nových), cesty i chodníky jsou vybudovány v tradičním stylu a z přírodních materiálů, tedy z kamene a dřeva. Zdejší megalitické hrobky, pohřební urny a iberské stěny svědčí o tom, že počátky osídlení tohoto místa sahají až do období před přibližně 5000 lety. Mezi hlavní pamětihodnosti Tavertetu patří kamenné domy ze 17.-18. století a románský kostel Svatého Cristofola; tyto dodávají vesničce na skalách ještě více půvabu.


Tavertet

Ovšem i přes všechnu krásu a přitažlivost vesnice, hlavním cílem mé cesty byl skalní masív ležící hned vedle. Od jihozápadního okraje vesnice se táhne neobvyklá, na náhorní rovinu podobná skalní formace vzhledem připomínající tři spojené ostrovy. Takto vypadá lokalita na mapách Google v režimu 3D:Už z dálky je vidět dominantu plošiny skaliska — kopec, vyvýšející se nad osamělou farmou a přilehlými pastvinami. I když není příliš vysoký, vystoupat na jeho vrchol nebylo vůbec snadné. Jeho svahy jsou silně erodované a povrch se doslova rozpadá pod nohama.


Tavertet

Ale námaha stála za to, z kopce se naskýtá velkolepý pohled na malebnou krajinu. Jedna panoramatická fotografie ve virtuální prohlídce je pořízena právě odsud. Ostatní panorámata jsem foceny z jižního okraje přímo nad útesem, odkud je vidět řeku Ter a vodní nádrž Sau.

Další články na blogu: