Anglicky Rusky
Česky

logo

KONEC PODPORY FORMÁTU FLASH VE VIRTUÁLNÍCH PROHLÍDKÁCH

RIP flash panorámata

Od 1. srpna 2015 přestávám virtuální prohlídky produkovat ve formátu Adobe Flash, od nyní bude podporován pouze formát HTML5. Éra Flashe jakožto přehrávače virtuálních prohlídek nadobro skončila.


Po dlouhá léta byl standartem pro zobrazování virtuálních prohlídek Adobe Flash, avšak s nástupem hromadného rozšíření mobilních zařízení začal tento formát rychle ztrácet pozice. Flash nebyl podporován téměř žádnými mobilními webovými prohlížeči, a proto byli výrobci virtuálních prohlídek nuceni kromě hlavní Flashové verze dělat současně ještě jednu verzi ve formátu HTML5, přizpůsobenou k prohlížení na mobilních zařízeních. V počátcích takovéto praxe prohlídky v HTML5 trpěly četnými "bugy" a sloužily víceméně pouze jako odlehčená verze s omezenou funkčností. Na klasických počítačích takovéto prohlídky nefungovaly buď vůbec, nebo velmi nestabilně a pomalu. Ale postupně, s příchodem standartů WebGL/CSS3 se i desktopové webové prohlížeče naučily přehrávat prohlídky v HTML5 správně. Od té doby se formát HTML5 začal při tvorbě virtuálních prohlídek používat jako prioritní a Flashová verze sloužila už jen jako záložní pro prohlížeče - outsidery, které zatím ještě neuměly kód HTML5/CSS3 interpretovat (IE, Opera).


Dnes už všechny populární browsery zobrazují virtuální prohlídky v HTML5 bez problémů a můžeme jen doufat, že máme konečně jednotný formát, který udělal tečku za dlouhou evolucí přehrávačů interaktivních panorámat a virtuálních prohlídek. HTML5 prohlídky fungují dobře i na starších počítačích, vždyť drtivá většina webových prohlížečů je kompatibilní i se zastaralými operačními systémy.


Nedávná prohlášení společnosti Firefox o možném brzkém blokování Flashe zřejmě budou poslední ránou, která tento formát definitivně pošle na smetiště dějin, kde se setká s jinými odumřelými mezičlánky dlouhého vývoje přehrávačů virtuálních prohlídek.Sbohem flash!Další články na blogu: